close
تبلیغات در اینترنت
معرفي و تاریخچه کاراته
اینتر وب | قالب وبلاگ, ابزار حرفه ای, آموزش وب نویسی

معرفي و تاریخچه کاراته

استادان کاراته,جزیره اوکیناوا گیچین,فونا کوشی,معرفي و تاریخچه کاراته,کاراته در ايران,دفاع شخصي,منوچهر وارسته,دكتر فرهاد وارسته,فرهاد وارسته,مرتضي كاتوزيان,دكتر داريوش اميني,اصلاني,احمد وقايع نگار,فروزان فغاني,محمدرضا نصرتيان,معرفي و تاریخچه هنر رزمي کاراته,تاریخچه هنر رزمي کاراته,معرفي کاراته,هنر رزمي آسياي شرقي,شوتوکان,

معرفي و تاریخچه هنر رزمي کاراته   كارته هنر رزمي بزرگ با سبكهاي متعدد و با قدمتي چند هزار ساله است از اين رو در مورد زيرشاخه ها و سبك هاي اين هنر رزمي در اين مقاله بطور مختصر توضيح داده ميشود ولي سعي ميشود در مطالب بعدي در مورد بعضي از سبك هاي كاراته بطور نسبتا كامل توضيخ داده شود      تاریخچه : در آسياي شرقي کاراته دارای قدمتی پنج هزار ساله‌است و یکی از استادان اولیه و مبتکران این فن بودیدهاراما است که حدود ۵۲۵ سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته‌ است. وی که از پیشوایان…

معرفي و تاریخچه کاراته

معرفي و تاریخچه هنر رزمي کاراته

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_-vsdl.jpg

 

كارته هنر رزمي بزرگ با سبكهاي متعدد و با قدمتي چند هزار ساله است از اين رو در مورد زيرشاخه ها و سبك هاي اين هنر رزمي در اين مقاله بطور مختصر توضيح داده ميشود ولي سعي ميشود در مطالب بعدي در مورد بعضي از سبك هاي كاراته بطور نسبتا كامل توضيخ داده شود

 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate6_vsdl.jpg

  

تاریخچه

: در آسياي شرقي

کاراته دارای قدمتی پنج هزار ساله‌است و یکی از استادان اولیه و مبتکران این فن بودیدهاراما است که حدود ۵۲۵ سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته‌ است. وی که از پیشوایان مذهبی بودایی بود، به تنهایی از هند به راه افتاد و پس از راهپیمایی چند هزار کیلومتری خود و با پشت سر گذاشتن موانع طبیعی بسیار مشکل موجود در آن زمان به چین رسید و در ایالت هون نان و معبد شائولین اقامت گزید. تعالیم بودیدهاراما شامل تمرینات شدید انضباطی و رعایت پرهیزکاری بود. وی ۹ سال رنج و ریاضت همراه با تفکر و برای این که شاگردانش نیز بتوانند در مقابل ساعت‌های طولانی تفکر و اندیشه تاب مقاومت بیاورند و نیز با زورگویانی که تعالیم مذهبی و مردان دین را سد راه خود می‌دیدند به مبارزه و مقابله برخیزند ۱۸ حرکت تمرینی را ابداع نمود که در حقیقت زیر بنای حرکات کاراته امروزی است.

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate3_vsdl.jpg

 

 

کاراته امروزی شکل تکامل یافته‌ای از کمپوی چینی (بوکس چینی) می‌باشد که در ابتدا اوکیناواته نامیده میشد. از هنگامی که حکومت‌های استبدادی در چین سلسله کینک ۱۶۴۴ سلسله ساتسوما در اوکیناوا به منظور جلو گیری از ورزیده شدن مخالفان و نیز تحت کنترل در آوردن مردم قانون منع استفاده از شمشیر را به مورد اجرا گذاشتند و به جمع آوری سلاح‌های رزمی اقدام نمودند مردم به سوی آموزش هنر مبارزه با دست خالی روی آوردند که همین امر باعث شکوفایی هرچه بیشتر کاراته شد.

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/karate.gif

 

در سال ۱۹۲۱ یکی از بزرگ‌ترین استادان کاراته جزیره اوکیناوا گیچین فونا کوشی ۱۸۶۸-۱۹۵۷ توانست با قدرت و ظرافت تمام کاراته را به ژاپن معرفی نماید و برخی دیگر از هنر جویان که تحت تعلیم بزرگ‌ترین استادان اوکیناوا قرار گرفته بودند، تکنیک‌های سنتی را با یکدیگر ترکیب نموده و سبک‌های متعددی از کاراته را به وجود آوردند.

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/frvfd7qo.jpg

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate4_vsdl.jpg

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate2_vsdl.jpg

 

در حال حاضر، سبکهای مختلف کاراته، بالغ بر صدها سبک می‌شود که در واقع، بازگشت همه آنها به چهار سبک اصلی و مادر از سبک‌های اصلی و کنترلی و یک سبک نیمه کنترلی می‌باشد.

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate1_vsdl.jpg

 

:در ايران

هنر رزمی کاراته در سال 1342 وارد ايران شد .

كاراته ازيك زيرزمين 40 متري متعلق به منوچهر وارسته پدر بنيانگذار كاراته ايران « دكتر فرهاد وارسته » و با 5-6 نفر درخيابان بهار شمالي (تهران ) شروع شد. پس از چند ماه در همان سال به سالن مشت‌زني وقت منتقل شدند، پس از مدتي از آنجا نيز نقل مكان كردند… 

اكثر مقامات به دليل عدم شناخت واقعي كاراته باآن به مخالفت برخاستند بعضي نيز اعتقادشان اين بود كه كاراته دفاع شخصي است و بايد فقط در ارتش و شهرباني تدريس شود.

بنابراين كاراته مجدداً به زير زمين 40 متري سابق بازگشت!!!...

پس از مدتي باشگاه گارد واقع در خيابان سيدخندان ميعادگاه كاراته كاها شد، اما پس از مدتي گارد نيز تعطيل شد،تا اينجا حداكثر درجه كمربند «سبز» بود آري كاراته اين ورزش نوپاي شرقي كه در يك زير زمين محقر 40 متري متولد شده بود هنوز پس از گذشت دو سال بي خانمان و آواره بود.

اولين پيشقراولان و همراهان كاراته و فرهاد وارسته در سالهاي اوليه عبارت بودند از «دكترعلوي مقدم» «استاد فعلي تاريخ در دانشگاه لندن » دكتر داريوش اميني، اصلاني، احمد وقايع نگار، فروزان فغاني، محمدرضا نصرتيان، هوشنگ اتحاد مرتضي كاتوزيان… 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_000-vsdl.jpg

اولين پناهگاه يا منزلگاه دولتي كه امكان داد تا ورزشكاران كاراته از آن زير زمين خارج شده ودر ملاء عام تمرين نمايند، سالن فعلي فدراسيون معلولين وجانبازان در ورزشگاه شهيد شيرودي « سالن مشت زني امجديه سابق» بود.در سال1344 كاراته كاها به سالن ژيمناستيك امجديه رخت بربستند،

درسال 1345 گرفتاريها تا به آنجا پيش رفت كه كاراته بساط خود را به زمين تنيس و سالن كشتي دانشگاه تهران منتقل كرد، اما تربيت بدني دانشگاه تهران هم تحمل شان نكرد!!…ازاين روازمؤسسه اطلاعات وانجمن دوشيزگان وبانوان سابق سردرآوردند.

 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_00-vsdl.jpg

فرارسيدن زمستان سخت سال 46 آنها را به باشگاه پهلوي سابق كشانيد.

دراين سال آذرشيرواني اولين كاراته كاي زن درتاريخ كاراته نيزبه جمع كوچك آنها مي پيوندد…

خرداد سال 1349 اولين كمربند مشكي را مرتضي كاتوزيان گرفت.


سال شكوفائي كاراته در ايران

کاراته با سبک های کان ذن ريو٬ شوتوکان و وادوريو در ايران شروع به کار نمود٬ ولی به تدريج سبک ها گسترش يافت٬ به طوري که هم اکنون 47 سبک به صورت رسمی در ايران فعاليت می نمايند.در سال 1351 آکادمی کاراته به عنوان اولين باشگاه رسمی کاراته کشور٬ کار خود را به صورت منسجم و کلاسه شده آغاز نمود.در سال 1352 برای اولين بار تيم ملی کاراته کشورمان شکل گرفت که با هزينه شخصی به دومين دوره مسابقات جهانی که در پاريس برگزار می شد٬ اعزام گرديد و موفق به کسب مدال برنز کوميته تيمی و عنوان پنجمی اين دوره از مسابقات شدند.در سال 1353 فدراسيون کاراته ايران شکل گرفت که مسئوليت آن از سوی سازمان ورزش وقت٬ به آقای فرهاد وارسته واگذار گرديد.امروزه فدراسيون کاراته٬ متولی امور مربوط به سبک های آزاد کاراته نيز می باشد که به دو صورت رينگی و غير رينگی فعاليت می نمايند. لازم به ذکر است اين دو رشته در جهان از طريق سازمان های غير متمرکز رهبری می گردد؛ اما در کشور ما با توجه به جمعيت زياد اين بخش٬ فدراسيون کاراته امور مربوط به سبک های آزاد را نيزعهده دار مي باشد.

 

و اما كاراته براي اولين بار در سال 1353 از محدوده تهران خارج مي شود و استان فارس و شهر شيراز اولين شهري است كه كاراته سبك كان ذن ريودرآن استارت ميخورد وبه تدريج كاراته دراستانهاوشهرستانهاي ديگر ريشه مي دواند و سال 1354 کاراته به استان گیلان وارد میشود.

 

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_0000-vsdl.jpg

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------

 

معرفي (جزئيات و سبك ها)

 

کاراته يک نوع ورزش رزمی است. روش مبارزه با دست خالی و شامل ضربه های سريع مشت، لگد، زانو، آرنج و تکنیک‌های دست باز مانند دست چاقویی تشکیل می‌شود. در برخی سبک‌ها فنون گلاویزی، قفل مفصل، مهاری، پرتابی و ضربه به نقاط حساس نیز آموزش داده می‌شود. هنرجویان این رشته کاراته‌کا نامیده می‌شوند.و هدف آن اين است که بدن را وسيله ای تخصصی جهت حمله و دفاع نمايد که در قالب مبارزه بين دو نفر اجرا می گردد.کاراته(به ژاپنی: 空手) در لغت به دو واژه « کارا » يعنی خالی (Empty) و « ته » به معنای دست (Hand) تقسيم می شود٬ پس معنای کامل کاراته- دو (راه کاراته)٬ مبارزه با دست خالی (بدون سلاح) می باشد که در اين راه دل و ذهن از تمام خواسته های دنيوی و غرور بيجا خالی و نهايتاً فرد بر نفس اماره خويش فائق می آيد.

رشته کاراته متعلق به جزایر ریوکیو است، جایی‌که امروز در اوکیناوا در ژاپن قرار دارد. این رشته از ترکیب روش‌های جنگی بومی این منطقه معروف به ته (معنی تحت‌اللفظی: دست) و هنرهای رزمی چینی که در ژاپن به کنپو معروف است، پدید آمده‌است.

تکامل کاراته تا سدهٔ نوزدهم در جزایر ریوکیو پیش از آن که به قلمرو ژاپن ملحق شود، اتفاق افتاد. در اوایل سدهٔ بیستم در پی دورانی از تبادلات فرهنگی بین ریوکیو و ژاپن به سرزمین اصلی ژاپن معرفی شد. در ۱۹۲۲ وزارت آموزش ژاپن گیچین فوناکوشی (بنیان‌گذار کاراته مدرن) را برای نمایش کاراته به توکیو دعوت کرد. در ۱۹۲۴ دانشگاه کیو نخستین باشگاه دانشگاهی کاراته را تأسیس کرد و تا سال ۱۹۳۲ در تمام دانشگاه‌های اصلی ژاپن باشگاه‌های کاراته بر پا شده بود. در این دوران که نظامی‌گرایی ژاپنی اوج گرفته بود، نام این رشته از واژه‌ای با معنی تحت‌اللفظی «دست چینی» به واژه‌ای هم‌نوا با معنی «دست خالی» تغییر کرد. البته هر دو کلمه کاراته تلفظ می‌شوند. این تغییر نشان‌گر اشتیاق ژاپنی‌ها به معرفی این رشته به عنوان یک هنر رزمی ژاپنی بود.[۵] پس از جنگ جهانی دوم اوکیناوا یک قرارگاه نظامی مهم ایالات متحده آمریکا شد و تمرین کاراته در میان نظامیان ساکن این جزیره محبوبیت یافت.

http://www.jkabrooklyn.com/images/title2.gif

فیلم‌های سینمایی رزمی دههٔ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ کمک زیادی به افزایش محبوبیت کاراته کردند و به گشایش باشگاه‌های کاراته در بسیاری از نقاط دنیا منجر شدند شیگارو اگامی مدرس ارشد شوتوکان دوجو معتقد است «اکثر هنرجویان کاراته در کشورهای دیگر کاراته را فقط برای تکنیک‌های مبارزه‌ای آن دنبال می‌کنند...فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی، کاراته را به مثابهٔ روشی جادویی برای جنگیدن معرفی می‌کنند که قادر به کشتن یا مجروح کردن حریف در یک چشم بر هم زدن است...رسانه‌های جمعی یک هنر ساختگی را معرفی می‌کنند که بسیار دور از واقعیت است.» شوشین ناگامینه نیز معتقد است «کاراته را می‌توان یک نبرد درونی یا ماراتونی توصیف کرد که تمام عمر طول می‌کشد و موفقیت در آن تنها از مسیر خویشتن‌داری، تمرین سخت و ابتکارات خلاقانه میسر است.»

 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate-mhjj_vsdl.jpg

 

برای بسیاری از هنرجویان، کاراته یک تمرین عمیق فلسفی است. کاراته-دو به آموزش اصول اخلاقی می‌پردازد و می‌تواند جنبهٔ معنوی برای پیروان آن داشته باشد. امروزه کاراته برای کمال شخصی، دفاع شخصی، و به عنوان یک ورزش آموخته می‌شود. کاراته در برنامه بازی‌های جهانی، و بازی‌های آسیایی قرار دارد. این رشته از سوی کمیته بین‌المللی المپیک هم به رسمیت شناخته شده اما تاکنون نتوانسته است وارد برنامه بازی‌های المپیک شود. در سال ۲۰۰۵ این رشته تا آستانه ورود به المپیک ۲۰۱۲ لندن پیش رفت اما در جریان رأی‌گیری کمیته بین‌المللی المپیک نتوانست اکثریت دوسوم آراء برای ورود به المپیک را کسب کند. «وب ژاپن» وب‌گاه متعلق به وزارت خارجه ژاپن تعداد هنرجویان کاراته در سراسر جهان را حدود ۵۰ میلیون نفر برآورد کرده‌است.

 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate5_vsdl.jpg

 

سبك ها

كاراته سبك هاي زيادي دارد اما چهار سبك از آن را جزو سبك هاي مادر ميشناسند  1-شوتوکان 2-شیتوریو  3-وادوریو  4-گوجوریو

 

 

ولي بطور کلی سبک‌های کاراته به سه دسته تقسیم می‌شود:

 

1- سبک‌های کنترلی

2- سبک‌های غیر کنترلی

3- سبک‌های رینگی

--------------------------------------------------------------------------------------

سبک‌های کنترلی

 

1-شوتوکان: (بنیان گذار: گیچین فونا کوشی) در این متد توجه خاصی به نیرو و سرعت ورود آن و مرکز ثقل نیرو می‌شود.

2-شیتوریو: (بنیان گذار: کنوا مابونی) شیتوریو متشکل از دو سیستم ناهاته و شوری ته در کاراته می‌باشد.

3-گوجوریو: (بنیان گذار: چوجون میاگی) گوجوریو روش سفت و نرم، که در اوکیناوا شکل گرفت و و متعلق به سیستم ناهاته در کاراته می‌باشد.

4-وادوریو: (بنیان گذار: اوتسوکا هیرونوری) وادوریو یعنی: راه صلح، روش صلح، روش صلح جویانه.

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_os3_vsdl.jpg

 

 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_os_vsdl.jpg

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_os1_vsdl.jpg

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_os2_vsdl.jpg

 

 

سبک‌های غیر کنترلی

1-کیوکوشین: (بنیان گذار: ماسوتاتسو اویاما) کیوکوشین‌کای، از عناصر مختلفی که نشات گرفته از تجریبات اویاما وسبک‌های دیگر است، به وجود آمد. در مطلب بعدي به طور كامل در توضيح ميدم .

2-گوجوریو: در گوجوریو هر دو گونهٔ مبارزات کنترلی و غیرکنترلی وجود دارد.

3-انشین: این رشته توسط جوکو نینومیا بنیان نهاده شد.این سبک غیرکنترلی است و در آن تکنیکهای جودو و جابجایی‌های سو مو که همان ساباکی است استفاده می‌شود.


 http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate_os4_vsdl.jpg

 

سبک‌های رينگي

در اين سبك ها معمولا  چند سبك با هم تركيب شده و براي استفاده در مبارزه بكار ميرود در زير بعضي هاشون نامبرده شده اينها سبك هاي ميباشند كه در ايران انجام ميشود

نام سبک                                           مسئول سبک


کنتاکت کاراته                                      جواد آزادیان
هان مودو                                           رضا خانیان
تاپ کاراته                                          رضا رمضان زاده
کوک سول وان                                     کوروش سروش
شین دوکای                                       محسن سلطانی زاده
هاپکیدو khf                                       سید مهدی نژند
نیو فول کنتاکت                                   اکبر طالعی
هاپکیدو مدرن                                    رضا ولی نژاد
فول کنتاکت                                       جعفر عرفانیان
هاپکیدو GHF                                     محمد رضا هاشم پور
بودوکای                                            لطیف نبی زاده

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate9_vsdl.jpg

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate8_vsdl.jpg

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate7_vsdl.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درجه بندی کمربندهای کاراته

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate-kb3_vsdl.jpg

ترتیب کیوها و دان ها در کاراته:

در عرف بین الملل معیار سنجش توانایی های یک کاراته­کا از نظر فنی کمربند سیاه است که عموماً آن را به عنوان مبدأ در نظر می گیرند. لذا برای رسیدن به این مبدأ می بایست تعلیمات و دوره هایی را طی کرد. این دوره ها را در اصطلاح کاراته کیو (کلاس) می نامند که به 10 دوره یا 10 کیو تقسیم شده است و برای گذراندن هر کیو می بایست حداقل 3 ماه تمرین کامل (هفته ای 3 جلسه هر جلسه 2 ساعت) زیر نظر مربی واجد شرایط را در نظر گرفت.

سی ماه، سه سال، 1000 ساعت تمرین و... نقل قول هایی است از اساتید که برای دریافت کمربند سیاه در نظر گرفته شده است.

مفهوم دیگر آن این است که هر کس می خواهد به کمربند سیاه برسد روزی که تمرین کاراته را شروع کند، 10 کلاس (ترم) مانده به مبدأ (کمربند سیاه) را باید طی کند و به همین ترتیب تمرین می کند، امتحان می دهد تا به کیو 1 می رسد. معنی دیگرش این است که دوران پایه و مراحل ابتدایی را طی کرده و به تکنیک ها و حرکات پایه کاراته کاملا دست یافته است. مرحله بعدی شودان (دان یک) است که شروع می شود و تا دان 10 ادامه پیدا می کند. معنی و مفهوم آن این است که 10 درجه از مبدأ کاراته دور شده و آن را کامل نموده است و قدم در راه کاراته یعنی کاراته دو گذارده است.

روش صحیح بستن کمربند در کاراته

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate-kb2_vsdl.jpg

 


 

کیو 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1ــــــــــــــــــــــ دان 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

 • کیو 9 و 10: کمربند سفید (یاد آور می شود کیو 10 فقط مراحل آشنایی با کاراته، آموزش تعدادی از اسامی و مقررات کاراته در دوجو را شامل می شود.)
 • کیو 8: کمربند زرد
 • کیو 7: کمربند نارنجی
 • کیو 6: کمربند آبی
 • کیو 5: کمربند سبز
 • کیو 4: کمربند بنفش
 • کیو 3، 2، 1: کمربند قهوه ای

تقریبا حدود 30 تا 36 ماه تمرین برای آمادگی آزمون کمربند سیاه وقت لازم است.

 • · دان 1 : فراگیری تکنیک های نسبتاً پیشرفته
 • · دان 2 و 3 : فراگیری مبارزه و کاتا به منظور رسیدن به قهرمانی
 • · دان 4 و 5 : مرحله قهرمانی و بهره برداری از آموخته ها
 • · دان 6 و 7 : مرحله تکمیلی و تخصصی
 • · دان 8 و 9 : مرحله عالی و مدرسی
 • · دان 10 : دوره فوق عالی و فوق تخصصی

 

http://rozup.ir/up/vsdl/0/vsdl/karate/Karate-kb_vsdl.jpg

 


 

ترتیب زمان بندی دریافت کیوها و درجات دان در شیتوریو کاراته دو (ایران)

زمان بندی و رنگ کمربندها بر مبنای مقررات ملی، سبکی و جدول فدراسیون جهانی کاراته WKF و ISKO در نظر گرفته شده است.

رده بندی

رنگ کمربند

مدت زمان تمرین در کمربند

مدت زمان تمرین کاراته

سن

کیو 10 (جو)

کمربند سفید (شیرو)

3 ماه

3 ماه

-

کیو 9 (کو)

کمربند سفید (یک خط)

3 ماه

6 ماه

-

کیو 8 (هاچی)

کمربند زرد (کایرو)

3 ماه

9 ماه

-

کیو 7 (شی چی)

کمربند نارنجی (دایرو)

3 ماه

12 ماه

-

کیو 6 (روکو)

کمربند آبی (آئوری)

3 ماه

15 ماه

-

کیو 5 (گو)

کمربند سبز (میدوری)

3 ماه

18 ماه

-

کیو 4 (یون)

کمربند بنفش (موراساکی)

3 ماه

21 ماه

-

کیو 3 (سان)

کمربند قهوه ای (یک خط)

3 ماه

24 ماه

-

کیو 2 (نی)

کمربند قهوه ای (یک خط)

3 ماه

27 ماه

-

کیو 1 (اچ)

کمربند سیاه

3 ماه

30 ماه

-

دان 1 (شو)

کمربند سیاه

1 سال

33 تا 36 ماه

-

دان 2 (نی)

کمربند سیاه

2 سال

4 سال

16+

دان 3 (سان)

کمربند سیاه

3 سال

6 سال

16+

دان 4 (یون)

کمربند سیاه

4 سال

11 سال

30+

دان 5 (گو)

کمربند سیاه

5 سال

16 سال

35+

دان 6 (روکو)

کمربند سیاه (سیاه قرمز)

6 سال

21 سال

41+

دان 7 (شی چی)

کمربند سیاه (سفید قرمز)

7 سال

28 سال

48+

دان 8 (هاچی)

کمربند سیاه (قرمز)

8 سال

38 سال

58+

دان 9 (کیو)

کمربند سیاه

9 سال

38 سال

60+

دان 10 (جو)

کمربند سیاه

نامحدود

38 سال

70+

 

در مقررات فدراسیون جهانی کاراته و عرف بین الملل به منظور دریافت کمربند سیاه دان 10 می بایست بیش از 70 سال سن، 38 سال تمرین بدون وقفه کاراته و نه سال تمرین در دان 9 داشت. البته این سال های توقف و نهایتاً سابقه تمرین در انجمن ها و سبک های مختلف با اختلاف کمی اجرا می شوند.

اگر بخواهیم وجه تشابهی از نظر زمان تمرین و یادگیری در کاراته با سال ها، مقاطع و دوره های تحصیلی ترسیم نماییم به این نتیجه می رسیم که:

کمربندهای سفید، زرد، نارنجی، آبی، سبز: دورۀ ابتدایی (تکنیک های پایه و بیسیک)

کمربندهای بنفش و قهوه ای (کیو4، 3، 2، 1): دورۀ راهنمای (نیمه پیشرفته)

کمربند سیاه دان یک: دورۀ دبیرستان (نسبتاً پیشرفته)

کمربندهای سیاه دان دو و سه: دورۀ کاردانی (پیشرفته)

کمربندهای سیاه دان چهار و پنج: دورۀ کارشناسی (بهره برداری)

کمربندهای سیاه دان شش و هفت: دورۀ کارشناسی ارشد (دوره تکمیلی و تخصصی)

کمربندهای سیاه دان هشت و نه: دورۀ دکترا و... (دورۀ عالی و مدرسی)

کمربند سیاه دان ده: دورۀ فوق دکترا و پرفسوری (دورۀ فوق عالی و فوق ت

درباره : دنياي رزم , کاراته , رزم باستان , تاریخچه ,


بازدید : 1518 | تاریخ : شنبه 28 دي 1392 زمان : 11:10 | نویسنده : جابر | نظرات ()
برچسب ها : استادان کاراته , جزیره اوکیناوا گیچین , فونا کوشی , معرفي و تاریخچه کاراته , کاراته در ايران , دفاع شخصي , منوچهر وارسته , دكتر فرهاد وارسته , فرهاد وارسته , مرتضي كاتوزيان , دكتر داريوش اميني , اصلاني , احمد وقايع نگار , فروزان فغاني , محمدرضا نصرتيان , معرفي و تاریخچه هنر رزمي کاراته , تاریخچه هنر رزمي کاراته , معرفي کاراته , هنر رزمي آسياي شرقي , شوتوکان ,

خرید زمین در شمال (گیلان) با قیمت بسیار خوب

نمایی از زمین

http://s6.picofile.com/file/8233014034/IMG_20150516_17172.jpg

برای اطلاعات بیشتر بر روی تصویر کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین مطالب ارسالی

ارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی